Lucruri pe care filmele ne-au mințit despre comunicare în relații

De parcă două persoane ar trebui să se înțeleagă perfect… fără să spună nimic.

Filmele ne-au făcut să credem că atunci când doi oameni se iubesc, comunicarea vine natural. Fără explicații, fără conversații incomode și fără acel „ce ai vrut să spui prin asta?”

Ca și cum iubirea ar veni automat cu telepatie.

În filme, oamenii se privesc două secunde și înțeleg absolut tot. Nimeni nu pare să aibă nevoie să spună clar ce simte, ce îl deranjează sau de ce s-a supărat. Totul este intuit, rezolvat rapid și, de cele mai multe ori, foarte dramatic.

În viața reală, comunicarea este mult mai puțin poetică.

Uneori trebuie să explici ceva de trei ori. Alteori nici tu nu știi exact ce simți în momentul respectiv. Și există multe situații în care două persoane se iubesc foarte mult și totuși se înțeleg prost.

Pentru că iubirea nu elimină diferențele dintre oameni.

Filmele au creat și ideea asta că relațiile bune nu au conversații incomode. Că dacă trebuie să comunici clar ce ai nevoie, ceva nu funcționează. În realitate, exact opusul este adevărat.

Comunicarea reală nu arată mereu bine. Uneori este stângace. Alteori vine prea târziu. Și, sincer, uneori începe cu „nu știu cum să spun asta”.

Dar fără ea, oamenii ajung să se bazeze pe presupuneri. Iar presupunerile creează foarte multe frustrări.

Există și presiunea asta subtilă de a părea „cool”, relaxat și fără nevoi emoționale prea mari. Ca și cum a spune ce simți te face prea sensibil sau prea complicat. Dar adevărul este că oamenii nu pot ghici constant ce se întâmplă în mintea celuilalt.

Și poate că una dintre cele mai mature forme de intimitate este exact asta: să poți spune lucruri incomode fără să simți că relația se termină.

Poate că filmele ne-au făcut să credem că iubirea înseamnă să fii înțeles fără cuvinte.

Dar relațiile reale se construiesc tocmai din conversațiile pe care nimeni nu le pune în scenariu.

With love,

Erosia